מדוע חברות מובילות משלבות ייעוץ אסטרטגי בכל ניתוח כלכלי?

זמן קריאה: 3 דקות

בניית אסטרטגיה עסקית נכונה חייבת לשלב ניתוח כלכלי

חברות רבות הבינו כי ביצוע ניתוח כלכלי שאינו משלב שיקולי אסטרטגיה עסקית, אינו ניתוח מלא ובעצם משאיר את החברה חשופה לסיכון ועם תוצאות הרחוקות מהמציאות.

ייעוץ האסטרטגי – נקודת המבט תורמת להכוונת דרכה העסקית של החברה

במשך שנים עבודת הכלכלן ועבודת הייעוץ האסטרטגי העסקי, היו עבודות נפרדות ולעיתים אף רחוקות זו מזו.
באופן טבעי גם הניתוח הכלכלי וגם נקודת מבט הייעוץ האסטרטגי, תורמות להכוונת דרכה העסקית של החברה, אך המתודיקה וכן שיטות החשיבה היו שונות ואיתן גם התוצאות.

ההתייחסות הכלכלית הטהורה, נותנת מבט עומק לנתונים הפיננסים ובעצם מנסה לענות בעיקרה על שאלת הכדאיות העסקית. האם הפעלת מערך כלשהו, או כניסה להשקעה מסוימת היא כלכלית, דהיינו רווחית וכדאית מבחינה עסקית. בניתוח שתבצע חברה לייעוץ כלכלי, יכניס הכלכלן גורמים רבים, כאשר רובם ככולם יהיו גורמים כמותיים מדידים. ההסתכלות הכלכלית הנקייה מעבירה אל המנהל או המנכ"ל, את האחריות להשקת תוצאות הניתוח הכלכלי עם שאר נתוני החברה וכן עם השפעות חיצוניות ושיקולים אחרים.

אולם, לעיתים גם מנכ"ל השולט היטב בכל תחומי הפעילות של חברתו ואף במצבם של המתחרים שלו, חסר מידע רב על תנודות כלליות בשוק, על מגמות מקומיות ובין לאומיות ועל גורמים רבים אחרים, היכולים להיות בעלי השפעה קריטית על החלטותיו האסטרטגיות עסקיות.

המידע הנוסף, יחד עם מודלים לניוח וחשיבה אסטרטגית, הם חלק מהתוספת הדרושה לו בכדי לבצע החלטה איכותית ולהוביל את החברה למקום הנכון לה.   

חיבור בין ההיבט הכלכלי והאסטרטגי – מה השתנה?

די ברור לנו כיום שהחיבור בין הניתוח הכלכלי לייעוץ האסטרטגי, הוא לא רק טבעי אלא אף הכרחי. כמנכ"ל אני דורש ניתוח המכיל מידע רב ככל האפשר, כזה המשקלל את מירב האפשרויות ודרכי הפעולה. אני מעוניין בניתוח כלכלי, אך בכזה הלוקח בחשבון השפעות סביבתיות מסוגים שונים. כאשר אני מסתפק בניתוח כלכלי מצומצם, אני משאיר אצלי מרחב אי ודאות גדול מדי שמסכן את יכולתי לקבל החלטה מושכלת ולנצל את ההזדמנויות העסקיות.

בעבר כאשר השווקים בעולם היו מבודדים ומקומיים יותר, מנהל של חברה מקומית יכול היה להסתפק בניתוח כלכלי לגבי הזדמנות השקעה או התנהלות כלשהי בחברה. תוצאות העבודה הכלכלית, יחד עם המידע העסקי הכללי שהיה קיים אצלו אפשרו לו לקבל החלטה טובה.

הגלובליזציה – הפיכת העולם ל"כפר גלובלי" וההשפעה ההדדית בין כלכלות המדינות, באופן הקיים כיום (ואף עתיד לגבור), משפיע באופן ישיר על כל חברה, בין לאומית או מקומית. מגמה חדשה המתחילה בקנדה יכולה למצוא עצמה בישראל תוך כמה חודשים. שיטפון המכלה גידולים במזרח, יורגש במהירות גם הוא וכן המצב לגבי השפעת פיחות מטבעות, שינוי טעמי צרכניים, ילודה, שינוי צורות חיים ועבודה כמו "עובדים ניידים" המבצעים רילוקיישן ובעצם כמעט כל שינוי הקורה במדינה בעלת קשרים כלכליים, יהיה בעל השפעה כזו או אחרת על שווקים נוספים הקשורים אליה בשרשור כלשהו. אפקט מתגלגל שכזה מזכיר את "אפקט הפרפר", לפיו שינויים קטנים בתנאי ההתחלה של מערכת דינאמית  עשויים לגרום לשינויים גדולים בהתנהגות המערכת בטווח הזמן הארוך. הדימוי המפורסם מדבר על משק כנפי פרפר בברזיל המסוגל לגרום ע"י שרשרת אירועים, לסופת טורנדו שתפגע בטקסס. 

הפיכת הכלכלה העולמית למחוברת והדוקה היא תופעה ידועה, אולם לרוב אנו מתייחסים לכך ברמה הלאומית. כהשפעה כלכלית כללית על הסחר בין המדינות. אנו פחות ערים להשפעה שיש לכך על ההתנהלות היומיומית שלנו בחברות העסקיות.

שינויים אלו הביאו לכך שכיום כמעט כל החלטה עסקית דורשת נקודת מבט אסטרטגית מעמיקה. כזו הלוקחת בחשבון מגוון השפעות ומייצרת מתווה תכנוני ודרכי פעולה שונות. כמו כן לכל החלטה עסקית יש גם השלכות אסטרטגיות עתידיות, שגם אותן עלי כמנכ"ל לקחת בחשבון.

בניית אסטרטגיה עסקית
בניית אסטרטגיה עסקית עם ביזנס אינסייטס

חברות ייעוץ אסטרטגי – מה קורה היום?

כתוצאה מהשינויים בשוק המקומי והעולמי כנ"ל ובעצם באופן אבולוציוני טבעי, חברות ייעוץ אסטרטגי מובילות, החלו לשלב בעבודת הייעוץ האסטרטגי, גם ייעוץ עסקי כלכלי. באופן זה הן מאפשרות לחברות הנעזרות בשירותיהם לקבל ניתוח כלכלי המשלב נקודות מבט אסטרטגיות ולכן בעל ערך מוסף גבוה יותר ובעל תוצאה סופית איכותית בהרבה.

בניית אסטרטגיה עסקית עם ביזנס אינסייטס

במשרדנו לדוג', השילוב שבין יכולת ניתוח פיננסית וכלכלית מעמיקה עם התמחות באסטרטגיה עסקית, מאפשר לנו לספק עבודות מעמיקות המהוות כלי עזר משמעותי למנכ"ל בקבלת ההחלטות. מנהל המקבל כלי שכזה, מקבל לידיו יתרון יחסי בשוק בו הוא פועל. הוא מודע למהלכים עתידיים הצפויים לקרות, לעיתים בארצות אחרות, הוא מבין מה צפויה להיות השפעתם, עובד באופן מתוכנן ואף מקבל דרכי התמודדות מומלצות.

בניית אסטרטגיה עסקית המשלבת ניתוח כלכלי, מאפשרת בין היתר:

  • נקודת מבט רחבה, המכילה את השפעות הסביבה הקרובה והרחוקה.
  • מישור התייחסות למצב כולו ולא רק לנקודה ספציפית.
  • יכולת לצפות את השפעות המהלכים ואת השתנות המצב הצפויה על פני הזמן ואת ההשלכות.
  • הבנה של כלל ההשפעות ולא רק הכלכליות (מדיניות, ציבוריות, חברתיות, פסיכולוגיות ועוד).
  • חיבור בין ההסתכלות הכלכלית הצרה לאסטרטגיה הכללית של החברה – האם היא תורמת לה וכיצד או אולי אפילו נוגדת לה?
  • לשלב את הניתוח הכלכלי בתכנון המקיף של יעדי החברה.

דוגמה מקומית לשילוב ניתוח כלכלי עם אסטרטגיה עסקית, ניתן לראות במאמר "כיצד השפיע ייעוץ עסקי אסטרטגי, על העסקה ישירה של עובדי ניקיון?"

 

אהבתם את הכתבה?

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין

עוד מאמרים עבורך:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

רגע, לפני שאתם עוזבים...

נכנסתם לאתר שלנו מסיבה מסויימת, ייתכן שלא מצאתם בדיוק את מה שחיפשתם – נשמח לדייק ולהציע לכם תוכנית בהתאמה אישית. 

השאירו פרטים:

דילוג לתוכן