חברת ייעוץ עסקי שמתאימה לך באמת – 6 עצות חשובות לבחירה נכונה

זמן קריאה: 4 דקות

האם ברורה לך נחיצותו של יועץ עסקי אסטרטגי לעסק? האם ייעוץ עסקי יתרום לצמיחת העסק או רק יגדיל את ההוצאות? מדוע רוב החברות מעסיקות יועצים?

מדוע עסקים מגייסים חברות ייעוץ עסקי?

עוד לפני שעולם מיקור החוץ (out-sourcing) התפתח כל כך והפך לאחד מערוצי ההעסקה המרכזיים, חברות רבות חיפשו, הן לחסוך בהשקעות בתוך החברה, בטכנולוגיות יקרות או בבניית צוותי עבודה מומחים והן להשיג את הידע ואת המומחיות הנדרשת להם וברמה הגבוהה ביותר שביכולתם. הפתרון לכך הנו כבר שנים רבות, העסקת יועצים בעלי מומחיות.
רוב העסקים כיום משתמשים בשירותי יועצים עסקיים, או חברות יעוץ, אשר נשכרים בכדי לתת פתרון ספציפי לחברה או בכדי ללוות אותה לאורך זמן.
היועצים נשכרים בשל כישוריהם המיוחדים, מומחיותם ונגישותם לכלים מגוונים וכן בשל יכולתם להביא ידע וניסיון נרחב שצברו מהשוק כולו ולמקדו לצורך בניית פתרונות לחברה המעסיקה אותם.

באופן זה מקבלת החברה המעסיקה את היועץ העסקי, פתרון ברמת התמחות גבוהה, ללא הצורך בפיתוח ההתמחות בעצמה ותוך חיסכון כספי ניכר.

בסקר נרחב שנערך בארה"ב בקרב חברות בינוניות המונות עד 500 עובדים, נמצא כי 44% מהמשיבים שכרו יועצים בעבר וכי 29% מאלה שלא שכרו מתכננים לשכור ייעוץ עסקי בשנת 2021.
אחד מכל חמישה עסקים (20%!) שכר יועץ עסקי אסטרטגי שיסייע לו להתרומם מעל לפעילות השוטפת והעמוסה של העסק, להביט קדימה ולתכנן את הדרך הנכונה ל 5 ואפילו 10 השנים הקרובות.

מה עושות חברות הייעוץ והיועצים העסקיים?

חברות ייעוץ עסקי מספקות שירותי ייעוץ במגוון תחומי העסק: בניית אסטרטגיה עסקית, ניהול כללי, ניהול כח אדם וטיפול במבנה הארגוני, פיננסים, שיווק, פיתוח עסקי ועוד, כאשר המטרה הנה לסייע לארגונים לשפר את יעילותם ואת ביצועיהם ולתרום יכולות וידע שאינו בנמצא בתוך צוותי החברה עצמה.

מה ההבדל בין חברות ייעוץ עסקי לחברות "בוטיק"?

להבדיל מחברות ייעוץ עסקי גדולות וכלליות, חברת ייעוץ "בוטיק", היא חברה המציעה התמחות גבוהה במספר שירותים מצומצם יותר, תוך התאמה אישית ללקוח ויכולת מתן שירות ללקוח ברמה גבוהה מהממוצע.

חברות ייעוץ עסקי ומשרדי ייעוץ המוגדרים כ"בוטיק", מכילים מספר מצומצם יותר של עובדים ולכן גם מספר קטן יותר של לקוחות, מה שמאפשר להתרכז באופן מעמיק בכל לקוח ולתת לו את מרב תשומת הלב.

עם זאת, בחירת חברת הייעוץ הנכונה לך יכולה להיות משימה לא פשוטה. ישנם מספר גורמים שחשוב לקחת בחשבון בהערכת איזו חברה או יועץ עסקי, יתאימו לכם ברמה האישית ויוכלו לסייע לך להשיג את המטרה העסקית שהצבת לפניך.

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי – ביזנס אינסייטס

הנה 6 צעדים שיעזרו לך בבחירת הייעוץ העסקי המתאים לך

 1. קבעו מהו שירות הייעוץ לו אתם זקוקים

  סוג הייעוץ לו אתם זקוקים, תלוי באופן טבעי באתגרים העסקיים העומדים מולכם ובסוגיות שעליכם לפתור, אי לכך השלב הראשון בבחירת היועץ העסקי, או חברת הייעוץ הנו הגדרה ברורה של הצורך והעבודה לה אתם זקוקים.
  האם אתם זקוקים לסיוע בבניית אסטרטגיה עסקית לחברה? אסטרטגיה שיווקית? כתיבת נהלים, שינוי מבנה ארגוני, שיפור היעילות, הכנסת חדשנות לחברה, הכנסת מחשוב ואוטומציה? האם יש צורך בייעוץ פיננסי, איתור מנועי צמיחה ומודלים עסקיים חדשים? לאחר הגדרה מדויקת של המטרה והצורך, בחנו מספר חברות ייעוץ עסקי לגבי ההתמחות והכישורים אותם הן מביאות.
 1. החליטו על סוג חברת הייעוץ עמה תעדיפו לעבוד

  האם תרצו לעבוד עם חברת ייעוץ עסקי כללית, או כזו המתמחה בתחומים מסוימים? האם תרצו לעבוד עם חברה המשלבת מודלים יחודיים וחדשנות או שתעדיפו חברה מסורתית יותר? 
  חברת ייעוץ עסקי כללית, יכולה להציע פתרון הוליסטי לשינוי בהיקף רחב בחברה ולעומתה חברה קטנה ובעלת מומחיות תתאים לטיפול עומק בתחום מסוים או לפרויקט מוגדר.

  * האם תעדיפו חברה גדולה או דווקא קטנה?

  מבחינת גודל המשרד, חברות ייעוץ גדולות נוטות להציע משאבים נוספים לתמיכה בכל תחום עבודה, אך מצד שני לחברות ייעוץ עסקי קטנות יותר, ישנו לרוב מאגר כישרונות איכותי יותר ומומחיות מעמיקה בנישה מסוימת. המשרדים הקטנים מנוהלים לרוב ע"י המייסדים, שהם עצמם בעלי הידע המקיף והמומחיות ולרוב יהיו מעורבים בעבודת הייעוץ עצמה, כאשר בחברות גדולות תוכלו למצוא עצמכם מטופלים בידי עובדים זוטרים וחסרי ניסיון. כמו כן המייסדים הנם לרוב בעלי ניסיון עסקי יזמי ומכירים מקרוב את האתגרים העומדים בפני חברות הזנק או בפני חברה המקימה פרויקט חדש.
 1. בחנו את פרופיל חברת הייעוץ

  חשוב שחברת הייעוץ תתאים להשגת המטרות העסקיות שלכם. בחנו מהי התמחות החברה, באילו תחומים היא עוסקת ובאילו שווקים היא עוסקת.
  כאשר אתם מחפשים לבנות את דרך ההתקדמות העסקית שלכם, ליצור ייחודיות בשוק ותוכנית ברורה להצלחה, הרי שחברה המתמחה באסטרטגיה עסקית תוכל להוביל אתכם נכון יותר.
  כאשר אתם מחפשים למחשב את שירות הלקוחות, הרי שחברת ייעוץ עם ניסיון בתחום התקשוב והקמעונאות תתאים לכם יותר.
 1. בחנו את המתודולוגיה ושיטות העבודה

  בעבודה עם חברת ייעוץ, אינכם מספרים על הקושי וממתינים לתוצאה שתגיע. העבודה הנה מאמץ משותף. על החברה לעבוד באופן צמוד עם חברת הייעוץ העסקי כמעט בכל השלבים בכדי להשיג את התוצאות האופטימליות. לכן חשוב לדעת מראש מה הן שיטות העבודה של החברה, מי היועצים העובדים באופן ישיר מולכם וכיצד עומדת להיות התקשורת השוטפת. חשוב גם להתרשם ולבצע היכרות מקדימה של מנהל הפרויקט האמור לעבוד מולכם.

  בסקר נרחב שבצעה MCA בשנת 2019, אמרו מחצית מהחברות הנשאלות, כי הדבר שהן מעריכות במיוחד בחברות ייעוץ עסקי אסטרטגי, הוא חשיבה עצמאית וביצוע מהלכים המניבים שינוי פנימי משמעותי בחברה. כדאי להתרשם גם מיכולות אלו של החברות אותן אתם בוחנים.
 1. בחנו את מידת ה"עלות –תועלת"

  אמנם המטרה בהתחברות לחברת ייעוץ עסקי היא השגת צמיחה והגדלת הרווחיות, עדיין לא כל עלות המבוקשת ע"י חברת הייעוץ תצדיק את הגידול שהנכם משערים שתוכלו להשיג. מותר וצריך לבחון את עלות הייעוץ המוצעת וכן את מודל התמחור. האם עלות לפי שעה, ריטיינר חודשי או /ו אחוזים מהצלחה? 

  התעריף המוצע וכן מודל התמחור צריך להיות תחרותי וכן כזה המתאים לאופי ההתנהלות שלכם כחברה. תעריף גבוה מדי יכול שלא להצדיק את ההשקעה, אך יחד עם זאת תעריף נמוך מדי יכול לרמז על כח אדם שאינו מיומן ועל עבודה סטנדרטית מדי. הנה כמה רעיונות לגבי מודלי תמחור בעבודה עם חברת ייעוץ עסקי אסטרטגי.
 1. בחנו המלצות ופרויקטים שבוצעו בעבר

  המוניטין חשוב. חשוב להתחבר לחברת ייעוץ עסקי מומלצת וכן כזו שבה מנהל הפרויקט העובד ישירות מולכם הנו יועץ עסקי מומלץ. בדקו את נוכחות חברת הייעוץ העסקי ברשתות החברתיות, קראו חומרים שהם הוציאו וכמובן שוחחו עם לקוחות קודמים ובקשו המלצות. בשיחות אלו נסו לפענח לא רק את איכות העבודה אלא גם את אופי ההתנהלות ואת הגורמים אותם הזכרנו לעיל.

כאשר אנו בוחרים חברת ייעוץ עסקי, אנו בוחרים בשותף שילווה אותנו לצמיחה עסקית ולשינוי מבורך ומקדם בחברה.

קראו עלינו ועל השירותים היחודיים שאנו מעניקים.

וצרו קשר כבר עכשיו, יתכן מאד שאנו חברת הייעוץ אותה חיפשתם.

אהבתם את הכתבה?

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין

עוד מאמרים עבורך:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

רגע, לפני שאתם עוזבים...

נכנסתם לאתר שלנו מסיבה מסויימת, ייתכן שלא מצאתם בדיוק את מה שחיפשתם – נשמח לדייק ולהציע לכם תוכנית בהתאמה אישית. 

השאירו פרטים:

דילוג לתוכן